Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy - PROJEKT „Nauka samodzielności i pogłębienie umiejętności zawodowych technika hotelarstwa i obsługi turystycznej” (2017 r.)

Informacje

Witaj na stronie głównej Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy

Technik eksploatacji portów i terminali

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy

PROJEKT „Nauka samodzielności i pogłębienie umiejętności zawodowych technika hotelarstwa i obsługi turystycznej” (2017 r.)

Projekt “Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowany                          z Europejskiego Funduszu Społecznego.

O tym, że uczniowie legnickiego Ekonoma cyklicznie wyjeżdżają na praktyki zawodowe do Lipska, wie już chyba każdy. Wydarzenie to stało się tradycją Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy, a zarazem wizytówką ściągającą do naszej szkoły kolejne pokolenia uczniów. Już po raz siódmy młodzież naszej szkoły odbywała staż zawodowy w tym pięknym niemieckim mieście. Tegoroczny projekt objął dwie grupy beneficjentów. Pierwsza z nich przebywała w Lipsku w okresie od 13.03 do 07.04.2017 r., a kolejna 30-osobowa grupa uczniów wzięła udział w praktykach zagranicznych w okresie od 19.11 do 16.12.2017 r. Wartość tegorocznego projektu to 136 288 euro.

Łącznie 60 uczniów Ekonoma realizowało projekt pod tytułem: „Nauka samodzielności i pogłębienie umiejętności zawodowych technika hotelarstwa i obsługi turystycznej” pod opieką p. Aleksandry Kuśnierz oraz p. Jolanty Frączek-Hop oraz p. A. Filipienko i p. Elżbiety Chojnackiej. Praktyki te zostały zorganizowane w ramach unijnego projektu: „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+. Celem projektu jest przede wszystkim nabycie doświadczenia zawodowego, poszerzanie umiejętności i kompetencji zawodowych uczestników, doskonalenie znajomości języka niemieckiego i praktycznej umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim w sytuacjach życia codziennego, jak również językiem branżowym w miejscu pracy, podniesienie motywacji do systematycznej nauki języka oraz rozwój kompetencji osobistych i kulturowych.

Nasi wychowankowie mieli okazję nabywać i doskonalić praktyczne umiejętności podczas pracy w hostelach, restauracjach, jak również wysokiej klasy hotelach, zapoznając się ze specyfiką niemieckiego rynku usług hotelarskich i gastronomicznych, począwszy od pracy w kuchni, obsługi gości w salkach śniadaniowych oraz w restauracji, aż po służbę pięter. Dodatkowo grupa przyszłych techników obsługi turystycznej mogła zapoznać się z niemieckim rynkiem turystycznym, zaobserwować wpływ reklamy usług turystycznych oraz informacji turystycznej na obsługę ruchu turystycznego na przykładzie Lipska, biorąc udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych oraz odwiedzając Biuro Informacji Turystycznej i różne atrakcje tego miasta.

Wśród największych atrakcji jesiennej edycji projektu uczestnicy najbardziej docenili wizytę w przepięknym Ogrodzie Zoologicznym, liczne wizyty w instytucjach kulturalnych takich jak Muzeum Historii Najnowszej Niemiec, gdzie o meandrach powojennych losów Niemiec opowiadał historyk polskiego pochodzenia, p. Paweł Gorszczyński, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Bacha, czy Muzeum Sztuki Użytkowej Grassi z niecodzienną wystawą o historii piercingu i tatuażu. Impreza plenerowa znana pod nazwą „Gra miejska”, organizowana przez polskiego nauczyciela p. Rafała Ryszkę pracującego w lipskiej szkole, pozwoliła uczestnikom lepiej poznać topografię centrum miasta, sprawdzić się w odczytywaniu map i znaków oraz zdobywać informacje turystyczne w miejskim gąszczu. Nie mniejszą popularnością cieszyły się galerie handlowe oraz tradycyjny Jarmark bożonarodzeniowy, wabiący mnóstwem rozświetlonych kramów z rękodziełem i budek z lokalnymi specjałami.

Dla większości uczniów był to pierwszy staż zawodowy w życiu, dla wielu pierwszy wyjazd za granicę i kontakt z ludźmi z różnych nacji, jednak świetnie poradzili sobie zarówno z ciężką pracą, jak i komunikacją z załogą, posiłkując się znajomością języka niemieckiego, angielskiego, a czasem i migowego. Aby przygotować młodzież do takiego wyzwania zarówno organizacja wysyłająca jak i przyjmująca zorganizowała szkolenie językowe ze szczególnym naciskiem na słownictwo branżowe. Dużą pomocą służyła w tym instytucja od lat pośrednicząca w projekcie, a mianowicie Europa Haus, reprezentowana przez p. Marię Peter oraz p. Christiana Dietza, którzy podczas zajęć językowych i z psychologii komunikacji pomogli uczniom zrozumieć rolę samodzielności, inicjatywy i przedsiębiorczości w kreowaniu firmy i własnej osoby.

Zawsze staramy się zachęcać naszych uczniów do podjęcia wyzwania wyjazdu na miesięczny staż zagraniczny, który jest niesamowitą okazją do poznania siebie, integracji
z koleżankami i kolegami z klasy i nie tylko, poznania nowych ludzi w miejscach pracy, którzy różnią się od nas językiem, wyglądem i zwyczajami, ale potwierdzają, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Ogromnym walorem tego wyjazdu jest z pewnością możliwość rozwoju osobowości, przyjrzenia się, jak odnajduję się w grupie, jakie są moje mocne strony, nad czym jeszcze muszę popracować, jak ulepszyć umiejętności komunikacji, rozwinąć kreatywność w rozwiązywaniu różnych problemów, radzić sobie w nowych sytuacjach. To ogromny krok w stronę dorosłości i niezapomniane przeżycie, poszerzające horyzonty myślowe i tolerancję oraz rozwijające kompetencje zawodowe.

Mamy nadzieję, że potencjał naszych uczniów – beneficjentów tego unijnego projektu – został dobrze wykorzystany, a wielu z nich zyskało pewność siebie, wiarę we własne możliwości oraz pomysły na inwestowanie w swoją przyszłość!

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-02-15 12:59przez:
Opublikowano:2022-02-15 12:23przez: Krzysztof Trawnik
Zmodyfikowano:2022-02-15 13:00przez: Małgorzata Golemo
Podmiot udostępniający: Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy
Odwiedziny:411

Rejestr zmian

  • [2022-02-15 13:00:49]Krzysztof Trawnikprojekt
  • [2022-02-15 12:57:44]Krzysztof Trawnikprojekt

Banery/Logo