WARSZTATY SAMOOBRONY W SYTUACJI ZAGROŻENIA

“Unikaj miejsc, ludzi oraz sytuacji niebezpiecznych…”
…tymi słowami dnia 26.09.2017 roku rozpoczęło się szkolenie z zakresu samoobrony dziewcząt w Zespole Szkół Ekonomicznych. Jednak nie było to takie zwyczajne szkolenie, ponieważ prowadził je specjalista w tej dziedzinie, od trzynastu lat trenujący Krav Magę instruktor Pan Adam Grzeziółkowski. Posiada on wysoki stopień E1 (ekspert poziomu pierwszego, czyli Czarny Pas). Krav Maga to znaczy dosłownie “walka w bliskim kontakcie” jest to system walki wręcz opracowany dla Sił Obronnych Izraela.
Krav Maga zawiera różnorodne techniki atakowania i obrony fizycznej: uderzenia, kopnięcia, dźwignie, walkę w parterze, kontrolowanie przeciwnika, poruszanie się i obserwacje. Duży nacisk kładziony jest na realną walkę z agresorem uzbrojonym w nóż lub inne narzędzie oraz obronę przed kilkoma napastnikami.
Krav Maga skupia się na rzeczywistych sytuacjach i najskuteczniejszych kontratakach, także z obronami trwale uszkadzającymi agresora. System ten bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka.
To wyjątkowe szkolenie odbywało się na sali gimnastycznej od godziny 8:00 do 13:30. Wzięło w nim udział 45 dziewczyn, które zostały podzielone na trzy grupy. Szkolenie obejmowało ataki podstawą dłoni, młotki, uderzenia łokciami, kopnięcia kolanem i nogą. Ćwiczyliśmy także obronę przed duszeniem i sposoby na wyjście z opresji. Dużo teorii, praktyki i zabawy. Uczestniczki wychodziły z sali z wielkimi uśmiechami zarażone dobrym humorem instruktora, jego entuzjazmem oraz zmotywowane zaangażowaniem. Chcemy więcej takich zajęć w naszej szkole i tym razem zaprośmy też męską część uczniów.
Dziękujemy Panu Grzeziółkowskiemu za świetną atmosferę, czujne oko i troskę. Dziewczyny, które wzięły udział w szkoleniu będą mogły czuć się teraz bezpieczniej ze świadomością, że nauczyły się kilku ciekawych technik służących obronie własnej.

Adrianna Strzelecka, kl. 4T

Facebook